MÉHKERÉK

Méhkerék Község szennyvíztisztításának korszerűsítése

Projekt bemutatása

Méhkerék község szennyvízcsatornázása



Projektazonosító: KEHOP-2.2.2-15-2015-00006
Projekt címe: Délkelet-Magyarországi szennyvíz-elvezetési és –kezelési fejlesztés 3. (DKMO 3)

Élővizeink szennyezettsége a világ minden táján jelentős környezetvédelmi problémát jelent.
A fő szennyező források az ipar, a mezőgazdaság, valamint a lakosság.
Élővizeink védelme érdekében az elsősorban alkalmazott technológia a szennyvíztisztítás, amelynek fő célja a szennyezőanyagok környezetbe kerülésének megakadályozása.

Előzmények:

Kihasználva az európai uniós csatlakozás kínálta lehetőségeket, Méhkerék és Mezőhegyes Önkormányzata a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft.-vel közösen nyújtotta be támogatási kérelmét az európai uniós forrásból a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretén belül meghirdetett Délkelet-Magyarországi szennyvízelvezetési és –kezelési fejlesztés 3. programjának megvalósítására, amely a több éves előkészítési munkák eredményeként a projekt támogatást nyert és közös közbeszerzés formájában valósul meg.

A program céljai:

  • a felszíni vizek szennyezésének csökkentése, a vízminőség javítása,
  • a talajszennyezés csökkentése,
  • a talajvíz-szennyezés mértékének nagyarányú csökkentése,
  • a talajvízszint emelkedés mértékének csökkentése,
  • vízbázis védelem,
  • a levegőminőség javítása.

Méhkerék

Méhkeréken szinte teljes mértékben megvalósult valamennyi közmű, a szennyvízcsatorna hálózat kivételével. Mivel a település nem rendelkezik meglévő szennyvízteleppel, a szükséges tisztítókapacitás szükséglet új telep kialakításával fog megvalósulni.
Mivel a szennyvízgyűjtő aknák nem vízzáró kivitelűek, ezért a keletkező szennyvíz egy része a talajba szivárog. A szennyvízhálózat javítása, továbbfejlesztése hosszútávú fenntarthatóságot biztosít Méhkerék számára.
A fejlesztés megvalósulása által hosszútávon megoldható a település szennyvizeinek ártalommentes elhelyezése, megszüntethető a talajvíz szennyezése, és az ivóvízbázisok veszélyeztetése, valamint növelhető a környező felszíni és felszín alatti vizek minőségének védelme, a felszín alatti vizek védelméről szóló rendelet és a felszíni vizek minősége védelméről szóló kormányrendelet vonatkozó előírásainak megfelelően.
A keletkező házi kommunális szennyvíz szabályozott összegyűjtése környezetbarát módon történne, majd a szennyvíz kijuttatása valósulna meg a tisztítótelepre, utolsó lépésként pedig a szennyvíz megtisztítása. Cél, hogy a szennyvízelvezetés minél hamarabb megoldódjon.
A tervezett szennyvízcsatorna hálózat elválasztott rendszerű, gravitációs kialakítású.
A szennyvízelvezető rendszer négy körzetre, öblözetre oszlik. A szennyvíztisztító telep helye Méhkerék község külterületén, Önkormányzati tulajdonú területen, a lakott területtől kb.1500 m-re kerül megépítésre.

A projekt célja

A tervezett szennyvízelvezetési és szennyvíztisztítási projekt megvalósításának elsődleges célja a szennyvízgyűjtő hálózat, valamint a tisztító telep kiépítése, megfelelés a vízszennyező anyagok kibocsátásaira vonatkozó határértékekről és alkalmazásuk egyes szabályairól szóló rendeletnek, valamint a hatóság által esetlegesen előírt egyedi vízszennyező anyag kibocsátási határértékeknek, a felszíni víz vízszennyezettségi határértékeiről és azok alkalmazásának szabályairól szóló rendelet vonatkozó előírásainak, illetve a derogációs kötelezettség teljesítése. A projekt célja egy korszerű szennyvíztisztító telep, valamint szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése és a hálózatra történő rákötés lehetőségének biztosítása a település lakossága részére. A szakszerű tisztítás révén a környezetterhelés csökkentése és egészségesebb lakókörnyezet valósulhat meg. A projekt a megvalósításával hozzájárul Magyarország derogációs kötelezettségének teljesítéséhez. A Méhkeréki szennyvízelvezetési agglomeráció (Méhkerék község) a beruházás megvalósításával a 25/2002. (II.27.) Korm. Rendeletben rögzített fejlesztési kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tesz.

Konzorciumi partner: Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Támogatás mértéke (%-ban): 94,927395 %

A projekt támogatási összege: 2 531 053 440 Ft.

Az elszámolandó csatornahálózati rekonstrukció mértéke nem haladja meg az elszámolható költségek 5 %-át.

A projekt tervezett befejezésének dátuma: 2019. október 11.

KEHOP-2.2.2-15-2015-00006

Délkelet-Magyarországi szennyvíz-elvezetési és –kezelési fejlesztés 3. (DKMO 3)